Jak sprawdzić hamulce przed wyjazdem w dalszą podróż? Zobacz nasze porady

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Daleka podróż samochodem wymaga od nas dokładnego sprawdzenia stanu pojazdu. Jak więc upewnić się, iż nasze hamulce są sprawne?

Jeżeli planujemy wyruszyć samochodem w dłuższą trasę, konieczne jest sprawdzenie najważniejszych układów naszego pojazdu. Oczywiście nieopłacalnym byłoby oddanie auta do gruntownego przeglądu technicznego u mechanika, o ile nie jest to rutynowy przegląd wymagany przez polskie prawo. Nie oznacza to jednak, że samodzielnie nie możemy przeprowadzić prowizorycznego badania, które pozwoli na stwierdzenie, czy nasz samochód jest zdolny do bezpiecznego przemierzenia setek czy tysięcy kilometrów. Jak jednak odpowiednio sprawdzić hamulce? Oto kilka ważnych punktów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas sprawdzania działania naszego układu hamulcowego.

Upewnij się, że nie doszło do żadnych wycieków

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić, testując samochód przed podróżą, jest sprawdzenie, czy w żadnym układzie nie dochodzi do potencjalnie niebezpiecznych wycieków. Poza poszukiwaniami wycieków oleju lub wycieków z chłodnicy, powinniśmy dokładnie obejrzeć auto pod kątem nieszczelnego układu hamulcowego.

Jakikolwiek wyciek z przewodów hamulcowych jest z automatu czerwoną flagą, a takie auto nie tylko musi udać się jak najszybciej do mechanika – nie powinniśmy w ogóle do niego wsiadać i próbować gdziekolwiek nim pojechać. Jeżeli bowiem układ hamulcowy jest nieszczelny, może dojść do sytuacji, gdy hamulce całkowicie odmówią nam posłuszeństwa, a to może prowadzić do sytuacji, która może zagrażać życiu naszemu i innych uczestników ruchu drogowego.

Przetestuj hamulce i system ABS w bezpiecznym otoczeniu

W każdym momencie, a w szczególności podczas długich podróży, może na drodze dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń, w których konieczna będzie nie tylko nasza szybka reakcja, ale również błyskawiczne zatrzymanie naszego pojazdu. Odpowiednio działające hamulce oraz system ABS może uratować nasze życie bądź sprawić, że z niebezpiecznego zdarzenia ostatecznie bez szwanku wyjdziemy i my, i samochód. To właśnie dlatego sprawdzenie działania całego układu w warunkach bojowych jest aż tak ważne.

Do takiego testu będziemy potrzebować kawałka wolnej przestrzeni. Najlepiej, aby w pobliżu nie znajdowały się inne pojazdy oraz ludzie. By sprawdzić działanie hamulców oraz ABS-u, należy rozpędzić się do niedużej prędkości (30–40 km/h powinno w zupełności wystarczyć), a następnie wcisnąć pedał hamulca możliwie najmocniej, jak tylko się da. Jeżeli hamulce działają prawidłowo, a system ABS się włączył, możemy być pewni, iż nasz układ funkcjonuje tak, jak należy.

Zdj. główne: Benjamin Brunner/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak prawidłowo utrzymać i serwisować obrabiarki? Kluczowe kroki do długotrwałej eksploatacji
/
Jak prawidłowo utrzymać i serwisować obrabiarki? Kluczowe kroki do długotrwałej eksploatacji
Poznajcie niezbędne kroki do utrzymania i serwisu obrabiarek, które zapewnią ich bezawaryjne działanie na długie lata. W artykule odkryjecie tajniki prawidłowej eksploatacji maszyn przemysłowych.
Praktyczne zastosowania form wtryskowych w przemyśle metalowym
/
Praktyczne zastosowania form wtryskowych w przemyśle metalowym
Zbadaj unikalne zastosowania form wtryskowych w metalurgii i dowiedz się, jak innowacyjne techniki mogą przyczynić się do efektywności i dokładności procesów produkcyjnych.
Jak poprawnie dbać o elementy montażowe motocykla
/
Jak poprawnie dbać o elementy montażowe motocykla
Odkryj tajniki zawodowców i dowiedz się, jak odpowiednio pielęgnować i konserwować elementy montażowe swojego jednośladu. Przedłuż życie swojemu motocyklu i ciesz się lepszą jazdą.