Elektryczne skutery – co warto wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Skutery elektryczne to świetna alternatywa dla roweru czy skutera spalinowego, a nawet samochodu. Zastanówmy się, na co zwrócić uwagę przed zakupem takiego pojazdu.

Skuter elektryczny – co to za pojazd?

Główną różnicą pomiędzy nimi a klasycznymi skuterami jest to, że modele elektryczne zasila się prądem – zamiast tankować je paliwem, należy ładować ich baterie.

Skutery elektryczne ostatnimi laty znacznie zyskują na popularności. Jest tak dlatego, że jazda nimi jest nadzwyczaj komfortowa, są bardzo proste w obsłudze i nie tak wymagające pod względem utrzymania czy garażowania, jak przykładowo samochody.

Ich wielkim atutem jest także aspekt ekologiczny – skutery zasilane prądem nierzadko emitują znacznie mniej zanieczyszczeń niż te tradycyjne. Ponadto koszt ich zasilania potrzebny przykładowo na przejechanie 100 km jest znacznie niższy niż koszt standardowego paliwa. Skutery elektryczne mogą okazać się świetnym wyborem, gdy mamy zamiar pokonywać nimi niewielkie odległości – mówi się, że osiągają one nawet do 130 km zasięgu na jednym ładowaniu. Dzięki temu stanowią świetny środek lokomocji do poruszania się w terenie zabudowanym czy pomiędzy miastem a sąsiadującą z nim wsią.

Na co zwrócić uwagę, jeśli zdecydujemy się na kupno skutera elektrycznego?

Skutery elektryczne różnią się od siebie wieloma parametrami. Tymi, na które należy bezwzględnie zwracać uwagę, są moc silnika czy wydajność akumulatora. Od mocy silnika zależy między innymi komfort i płynność jazdy, a przede wszystkim maksymalna prędkość, którą nasz pojazd będzie w stanie osiągnąć. Od pojemności i wydajności akumulatora, w który wyposażono skuter, zależeć będzie natomiast maksymalny dystans, który można pokonać na jednym ładowaniu pojazdu – jest to parametr, który warto dopasować do tras, które mamy zamiar nim przemierzać.

Wśród kolejnych aspektów, które dla wielu osób mogą mieć znaczenie, znajduje się między innymi liczba schowków, w które pojazd jest wyposażony – jeśli zainwestujemy w model, który ma w sobie wystarczająco dużo przestrzeni na bagaże, będziemy mogli spokojnie przewozić nim zakupy, plecak czy inne osobiste przedmioty. Kolejną znaczącą cechą skutera może być także jego masa – pojazd o innej masie będzie odpowiedni dla rosłego mężczyzny, a o innej dla szczupłej kobiety, która może obawiać się manewrowania pojazdem zbyt potężnym pod względem wagi.

Jak kupić skuter elektryczny taniej?

Okazuje się, że kupno skutera elektrycznego może nie być tak wielkim wydatkiem, jak mogłoby się to niektórym zdawać. Istnieje rządowa inicjatywa o nazwie „Mój elektryk”, dzięki której można uzyskać dofinansowanie zakupu e-skutera. Aby postarać się o dodatkowe środki w ramach tej inicjatywy, należy złożyć wniosek. Jeśli planujesz kupno skutera elektrycznego, zdecydowanie warto się tym zainteresować.

Czy w Polsce można pojeździć skuterem elektrycznym bez jego zakupu?

Oczywiście! Na polskim rynku istnieje wiele firm, które wypożyczają te pojazdy swoim klientom na minuty. Jeśli pobierzesz właściwą aplikację, zarejestrujesz się i podepniesz do swojego konta kartę płatniczą, będziesz mógł stać się jednym z użytkowników tych komfortowych i ekologicznych środków transportu. Być może sprawdzenie tego sprzętu w ten sposób sprawi, że sam zdecydujesz się na jego kupno – z pewnością jest to dobra metoda na upewnienie się, że skuter elektryczny to właściwy pojazd dla Ciebie.

Zdj. główne: Wendy Wei/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak prawidłowo przygotować teren pod budowę: kluczowe kroki i porady
/
Jak prawidłowo przygotować teren pod budowę: kluczowe kroki i porady
Odkryj kluczowe kroki i porady, jak prawidłowo przygotować teren pod budowę. Dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz, aby zagwarantować bezpieczne i efektywne warunki budowy.
Przegląd regałów: Zadbaj o bezpieczeństwo swojej przestrzeni składowej!
/
Przegląd regałów: Zadbaj o bezpieczeństwo swojej przestrzeni składowej!
Zadbaj o regały — weź pod uwagę bezpieczeństwo swojej przestrzeni składowej!
Jak poprawnie dbać o elementy montażowe motocykla
/
Jak poprawnie dbać o elementy montażowe motocykla
Odkryj tajniki zawodowców i dowiedz się, jak odpowiednio pielęgnować i konserwować elementy montażowe swojego jednośladu. Przedłuż życie swojemu motocyklu i ciesz się lepszą jazdą.